Marchew i barszcz cz. 3

Autor: | Opublikowane w O Botanice 1 Comment | Tagi: rośliny mięsożerne, rośliny miododajne, rośliny monokarpiczne, rośliny morskie, rośliny motylkowe, rośliny na balkon, rośliny na skalniak, rośliny na skarpę, rośliny na żywopłot, rośliny naczyniowe

Przez to, że kwiaty skrajne baldachu są grzbieciste i mają skrajny płatek większy od innych, cały baldach staje się większy i widoczniejszy dla owadów, które przychodzą zapylać jego kwiaty. Bardzo pospolicie w samym środku baldacha jeden jedyny kwiatek ma koronę purpurową. Jak owad siedzący na kraju go spostrzeże i zmierza do niego, to przelatuje po wielu innych kwiatach i zapyla je.

Po przekwitnięciu szypułki baldacha zsychają się, kurczą i zakrzywiają (lo środka tak, że baldach staje się z płaskiego na kształt gniazdka zagłębiony. Stąd i nazwa ludowa rośliny.

W każdym kwiatku korona z pręcikami więdnie i opada, a słupek 2 dnem kwiatowym, z którym jest zrośnięty, przeobraża się na rozłupnię pękającą podłużnie na dwie rozłupki. Obie przystają płasko do siebie, a na stronie zewnętrznej mają pięć wypukłości w równych odstępach rozrzuconych jak południki na owocu biegnących, czyli żeber, te żebra są na kraju cierniste. W przestrzeni między nimi, czyli w dolinach znajdują się u marchwi cztery żeberka, które są daleko silniej rozwinięte jak żebra i cierniste. Rozłupki po dojrzeniu odstają od siebie i wiszą szczytem na widełkach, które się składają z tak zwanej podsady i odnóg jak to widać na owocach kopru.

 

Comments
  1. Posted by Reklama